منو
ورود کاربران
نام کاربری

رمز عبورفراموشی رمز عبور
ثبت نام درسایت
اخبار
آخرین محصولات

 

نرم افزار رستوراني و فست فود چیست و چرا استفاده از ضروریست؟

يكي از نيازهاي اساسي به هنگام راه اندازي يك رستوران يا فست فود ، تدارك صندوق فروشي است كه بتوان بوسيله آن كليه امور داخلي رستوران را نظم بخشيد و مديريت كرد و همچنين براي مشتريان فاكتور صادر كرد . شايد به ظاهر، انجام اين امور كار ساده اي بنظر برسد، ولي واقعيت اين است كه مديريت اين حجم از كار، مخصوصاً، در زمانهاي اوج كاري مانند ظهر يا شب، بدون استفاده از يك نرم افزار رستوراني ، كاري دشوار و طاقت فرساست و ممكن است حتي هزينه هاي گزافي را براي صاحب رستوران در برداشته باشد. راه حل اين مسئله، استفاده از يك نرم افزار كامل رستوراني است كه بتواند تمامي فرايندهاي داخلي يك رستوران را از مرحله اول كه تهيه و تدارك مواد اوليه است تا مرحله آخركه فروش غذا به مشتري مي باشد را مديريت و ثبت كرده و بهره وري رستوران و رضايت مشتريانش را در پي داشته باشد. در واقع اين نرم افزار تمامي وروديها به رستوران را ثبت و قابل انبار گرداني مي نمايد. همچنين مراحل انجام كار را جهت ارائه سريعتر خدمات به مشتريان، قابل كنترل مي نمايد، به نحوي كه مديريت مي تواند با استفاده از آن و با دريافت انواع گزارشات برروي نرم افزار، در جريان انجام تمامي امور داخلي قرار گيرد و بصورتي كاملا سيستماتيك، امور شغلي خود را بهينه نمايد.

دسترسي به اطلاعات كامل و جامع  ، به مدير رستوران كمك مي كند تا برنامه ريزي بهتري جهت انجام امور اختصاصي اش انجام دهد. ثبت كالاها در انبار، انتقال كالاها در انبارهاي مختلف و ثبت حواله انبار، ثبت تعداد فروش، كنترل پيك و گارسون، گزاش از موجودي انبار، تعيين سطح دسترسي براي كاربران صندوق، تخصيص فاكتور به پيك، ثبت مشتركين، نگهداري و ثبت حساب پيكها و گارسونها ، ثبت و صدور فاكتور ، مديريت چاپهاي متعدد براي چاپگرها و ساير قابليتهاي موجود در نرم افزار ها به مدير رستوران اين امكان را مي دهد تا بهترين استفاده از زمان و امكانات موجود را بنمايد و كنترل كافي بر كسب و كار خويش داشته باشد.

نرم افزار رستورانی و فست فود آریا :

این نرم افزار نسخه ای جامع جهت رفع کلیه نیازهای مدیریتی و کنترلی در تمامی فضاهای رستورانی مانند فودکروت ها، رستوران های زنجیره ایی، فست فود ها ، کافی شاپ ها، سفره خانه ها، باغ رستوران ها، طباخی ها و ... تولید شده است. کاربری آسان و در عین حال امنیت بالای این نرم افزار جهت مدیریت فضاهای فروش ، انبارداری و حسابداری از نقاط قابل توجه در طراحی و تولید این نرم افزار بوده است. شرکت آریا از سال 1376 بعنوان اولین تولید کننده ی نرم افزار های مدیریتی در حوزه رستوران داری با در نظر گرفتن پیشنهادات و نظرات مشتریان خود همواره در حال بهبود و تولید نرم افزار های خود بوده است، از این رو یکی از بزرگترین قابلیت های این نرم افزار امکان سفارشی سازی برای محیط هایی مانند فودکورت ها و رستوران های زنجیره ایی می باشد.

این نرم افزار جهت رفاه مشتریان در چندین نسخه ی متفاوت از لحاظ قابلیت و قیمت ارائه می شود تا مشتری براساس نیازهای خود نسخه ی مورد نظر خود را انتخاب نماید. شرکت آریا مفتخر است ، پس از تولید نرم افزار های متفاوت از سال 1380 با تیم مجرب و پرتلاش بخش پشتیبانی خود را راه اندازی نموده تا مشتریان خود را نه تنها در سراسر ایران، بلکه در کشورهای همسایه نیز تحت پوشش خدمات و نگهداری نرم افزارهای خود قرار دهد.

 

تاریخچه نرم افزار رستورانی و فست فود :

یکی از اولین نرم افزارهای رستورانی  جهت کنترل و مدریت رستوران های مک دونالد توسط ویلیم بروبک طراحی و ساخته شد. هر کدام از ایستگاه های این نرم افزار و البته سخت افزار طراحی شده بصورت مجزا اطلاعات درخواستی مشتریان را به نمایش در می آورد. در این سیستم برای هر کدام از غذاها دکمه ایی بر روی کیبورد طراحی شده بود که با فشردن آن غذای مورد نظر در فاکتور ثبت میشد. دکمه ی ثبت نهایی علاوه بر ثبت جمع کل فاکتور مالیات آن فاکتور را نیز محاسبه می نمود .

در سال 1986 گنه موشر اولین نرم افزار گرافیکی پایانه فروش را طراحی نمود اما این این مارتین گودوین و باب هنری بودند که در سال 1992 اولین نرم افزار تحت ویندوز را با نام IT Retail طراحی نمودند.

شركت مهندسي فن آور گستر آريا با هدف رهبری در زمينه فروش اصناف در سال 1375 شكل گرفت. مؤسسين شركت پس از بررسي شرايط و پارامترهاي مختلف براي تعیین بازارهدف ، صنف رستوراني را مناسب و مستعدتر از بقيه اصناف تشخيص داده و فعاليت هاي خود را روي اين بخش از بازار متمركز نمودند. به نحوي كه اولين نسخه از برنامه سیستم مكانيزاسيون رستوراني با نام تجاری" سمر" در سال 1375 در يكي از رستوران هاي تهران نصب گرديد و سپس با گسترش قابليت هاي این نرم افزار و بررسی بازخورهای آن در جهت اصلاح ساختاري نرم افزار اقدام شد. اكنون اين شركت به عنوان اولين و بزرگترين و مشهورترين ارائه دهنده پكيج هاي نرم افزاري در صنف رستورانی به شمار مي رود.

 

راهکار ها و روش های کار با نرم افزار رستورانی و فست فود

راهکار شماره 1 رستورانی:

این راهکار ساده ترین و کم هزینه ترین حالت مکانیزه کردن اصناف زیر می باشد.

الف-موارد کاربرد :

رستورانهای کوچک

فست فود های معمولی

تهیه غذا ها

چلوکبابی ها

کله پزی ها

ب-نرم افزار مورد نیاز:

یک نسخه از نرم افزار رستورانی آریا که می تواند نسخه متوسط، نسخه پیشرفته و یا نسخه ویژه باشد.قابل ذکر است که نسخه های پایین تر قابلیت ارتقاء به نسخه های بالاتر را  نیز دارا می باشند.

ج -سخت افزار های مورد نیاز:

1-یک دستگاه کامپیوتریا  صندوق فروشگاهی

2-یک دستگاه پرینتر حرارتی با پورتUSB برای چاپ فیش در کنار صندوق( بر روی نرم افزار می توان تعداد چاپ مورد نظر را بصورت فیلتر شده تعریف کرد بطوریکه فیش مخصوص مشتری و فیش مخصوص آشپزخانه و فیش مخصوص پیک بطور جداگانه از همین پرینتر کنار صندوق چاپ شوند).

راهکار شماره 2 رستورانی:

این راهکارهم جزء ساده ترین و کم هزینه ترین حالتهای مکانیزه کردن اصناف زیر می باشد با این تفاوت که به دلیل وجود ماژول های چاپ اضافه شما می توانید تعدا بیشتری پرینتر در فواصل دورتر از صندوق داشته باشید که هر کدام موارد چاپ مختص به خود را چاپ کنند .

 

الف-موارد کاربرد :

رستورانهای کوچک و بزرگ

فست فود های معمولی وبزرگ

تهیه غذا ها

چلوکبابی ها

کله پزی ها

 

ب-نرم افزار مورد نیاز:

1-     یک نسخه از نرم افزار رستورانی آریا که می تواند نسخه متوسط، نسخه پیشرفته و یا نسخه ویژه باشد.قابل ذکر است که نسخه های پایین تر قابلیت ارتقاء به نسخه های بالاتر را  نیز دارا می باشند.

2-     یک نسخه نرم افزار ماژول چاپ اضافه

ج -سخت افزار های مورد نیاز:

1-یک دستگاه کامپیوتریا  صندوق فروشگاهی

2-یک دستگاه پرینتر حرارتی با پورتUSB برای چاپ فیش در کنار صندوق

3-یک دستگاه پرینتر حرارتی با پورت شبکه برای چاپ فیش در آشپزخانه

راهکار شماره 3 رستورانی:

این راهکار بسیار جذاب ، مناسب مکان هایی می باشد که در پی ارائه خدمات ویژه به مشتریان خود، سفارش غذا و سایر موارد  را سر میز می گیرند و حتی تسویه فاکتور را هم سر میز انجام میدهند.

 الف-موارد کاربرد :

رستورانهای بزرگ و مجلل

فست فود های بزرگ و مجلل

باغ رستوران های ویژه

سفره خانه های مجلل

 

ب-نرم افزار مورد نیاز:

1-     نرم افزار رستورانی نسخه ویژه آریا  (قابل ذکر است که نسخه های پایین تر قابلیت ارتقاء به این نسخه را  نیز دارا می باشند).      

2-     نرم افزارسفارش گیر تحت ویندوز و یا تحت اندروید آریا به تعداد سفارش گیر های موجود

3-     نرم افزار ماژول چاپ اضافی (چنانچه تعداد پرینترهای موجود بیش از تعداد تعریف شده بر روی نسخه ویژه باشد نیاز به ماژول چاپ اضافه وجود خواهد داشت).

ج -سخت افزار های مورد نیاز:

1-یک دستگاه کامپیوتریا صندوق فروشگاهی

2- پرینتر حرارتی با پورتUSB برای چاپ فیش در کنار صندوق

3-پرینتر حرارتی با پورت شبکه برای فواصل دورتر در آشپزخانه ، چایخانه،بوفه و.....به تعداد مورد نیاز

4-تبلت یا دستگاه پاکت پی سی به تعداد مورد نیاز (می توان هر دستگاه تبلت یا پاکت پی سی را به یک گارسون اختصاص داد و سپس هر گارسون را مسئول تعدادی میز کرد ).

4-یک دستگاه ACCESS POINT  جهت برقراری ارتباط بین دستگاه سفارش گیر بی سیم گارسون(تبلت یا پاکت پی سی) با سرور یا صندوق

5-یک دستگاه آنتن تقویت کننده (برای مکانهای بزرگ که بعلت وجود موانع فیزیکی آنتن دهی ضعیف می باشد)

 

سخت افزارهای مورد نیاز برای صندوق های فروشگاهی چیست؟

پرینتر حرارتی:

پرينترهاي حرارتي (پرینتر صدور فیش)، همانطور كه از نام آنها نيز مشخص است، براي چاپ، از حرارت استفاده مي كنند. در حقيقت اين پرينترها دستور چاپ خود را با اثر حرارت برروي كاغذهاي حرارتي اعمال مي كنند.

در فرايند چاپ حرارتي، كلمات يا تصاوير ، توسط اثر مستقيم حرارت برروي كاغذهاي حرارتي ايجاد مي شوند. در واقع المنت هاي حرارتي كوچك درون پرينتر انرژي الكتريكي را تبديل به حرارت كرده و آن را برروي كاغذ حرارتي كه به گرما حساس است، اعمال مي كنند تا كلمات و تصاوير بوجود آيند.
 اين چاپگرها به دليل تكنولوژي خاص بكار رفته در آنها از قيمت پايه بالاتري برخوردار هستند و نسبت به ديگر پرينترها گرانتر هستند ولي، هزينه هاي جانبي آنها، بسيار پايين مي باشد و ديگر، نياز به تعويض تونر و يا شارژ كارتريج و ... نخواهند داشت كه اين امر موجب مقرون به صرفه بودن اين نوع از پرينترها و طول عمر بيشترشان شده است و در نتيجه براي استفاده در فروشگاهها و رستورانها بسيار مناسب هستند. همچنين از آنجايي كه اين نوع چاپگرها فيشهايي با عرض 80 ميليمترچاپ مي كنند كاربرد فروشگاهي بيشتري دارند.

معمولا كاربران نرم افزارهاي رستوراني يا فروشگاهي و كساني كه از صندوقهاي فروش استفاده مي كنند،  نياز به چاپ فاكتور در قالب فيش براي ارائه به مشتريان خود دارند. حال آنكه ديگر پرينترها، معمولا چاپ را برروي كاغذهاي A4 يا A5 انجام مي دهند. لذا استفاده از چاپگرهاي حرارتي علاوه بر بال بردن سرعت چاپ، هزينه هاي مصرفي چاپگر را براي  دارندگان صندوقهاي فروشگاهي پايين مي آورد.

يكي ديگر از قابليتهاي اين چاپگرها، امكان استفاده از آنها در محيطهاي كاري  مانند آشپزخانه و يا انبار مي باشد. زيرا به لحاظ سخت افزاري، طوري طراحي شده اند كه در مقابل رطوبت و گرد و غبار مقاوم تر از ديگر چاپگرها مي باشند واين امر يك مزيت عالي براي يك پرينتر محسوب مي شود. قابليت نصب آسان وحتي ديواري، حجم كم، دوام زياد ، سرعت چاپ بالا ، برش اتوماتيك و تنوع رنگ و مدل از ديگر مزيتهاي اين نوع پرينترها بشمار ميرود.