منو
ورود کاربران
نام کاربری

رمز عبورفراموشی رمز عبور
ثبت نام درسایت
اخبار
آخرین محصولات

 

صندوق فروشگاهی چیست و چرا استفاده از ضروریست؟

امروزه استفاده از صندوق های فروشگاهی از ضروریات راه اندازی یک کسب و کار فروشگاهی مستقل محسوب می شود.در حقیقت کلیه صاحبان مشاغل آزاد به اهمیت استفاده از یک نرم افزار جامع که امکان مدیریت بهتر انبار ،پرسنل،میزان خرید و فروش ،مدیریت صندوقداران و کلیه امور داخلی و خارجی فروشگاه را فراهم می کند،پی برده اند.دیگر استفاده از قلم و کاغذ برای محاسبه تعداد اقلام موجود در انبار یا میزان فروش ماهیانه فروشگاه تبدیل به امری محال گردیده است.افزایش روزافزون کاربرد فن آوری اطلاعات در کسب و کارها از یک طرف و افزایش سطح سواد صاحبان جدید این کسب و کارهای مستقل از طرف دیگر، باعث به کارگیری درست و مقرون به صرفه نرم افزارهای کاربردی و فروشگاهی گردیده است.

استفاده از صندوق فروشگاهی  مزایای زیر را برای مدیران در بر دارد:

1-تسلط بر امور داخلی فروشگاه و موجودی کالاها و انبار

2-اطلاع از میزان فروش روزانه و ماهانه فروشگاه

3-تصمیم گیری بهتر با استفاده از گزارشات مرتبط و بروز

4-فروش بیشتر به واسطه ارائه خدمات بهتر به مشتریان نهایی

5-بهره مندی از نظم داخلی در فروشگاه

6-تسلط بر امور کارکنان و فروشندگان

7-اطلاع از وضعیت تامین کنندگان کالاها ومواد اولیه

8-کاهش هزینه های ناشی از عدم وجود اطلاعات

حال سوال این است که نرم افزار مناسبی که بتواند کلیه نیازهای یک فروشگاه را پوشش دهد دارای چه ویژگی هایی می باشد.در ادامه به برخی از این ویژگی ها اشاره شده است:

1-جامع و یکپارچه باشد

2-قابلیت اتصال با انواع سخت افزار ها را داشته باشد

3-دارای کاربری آسان باشد

4-نیازهای هر صنف را بطور تخصصی و کامل مرتفع سازد

5-بروز و همگام با جدیدترین فناوری ها باشد

6-دارای امکان گزارش گیری مناسب و تفصیلی باشد

7-جذاب ،دقیق و سریع باشد

 

تاریخچه صندوق فروشگاهی :

صندوق فروشگاهی برای اولین بار توسط جیمز ریتتی پس از جنگ‌های داخلی آمریکا اختراع شد. او صاحب یک رستوران در دایتون، اوهایو، در ایالات متحده آمریکا بود، و می‌خواست از سرقت داراییش توسط کارکنان جلوگیری نماید. او مدل ریتتی (به انگلیسی: Ritty) را در سال ۱۸۷۹ - پس از دیدن یک ابزار که تعداد چرخش‌های پروانه در یک کشتی بخار را می‌شمرد- اختراع نمود. او با کمک برادرش جان ریتتی، در سال ۱۸۸۳ حق امتیازش را به ثبت رساند.

ثبت های مالی اولیه کاملاً مکانیکی بودند و قبض رسید ارائه نمی‌کردند. کارمند مجبور بود تا درهربار انتقال وجه به صندوق پول شمار مبلغ فروش را در ان ثبت نماید، و زمانی که کلید را بطور کامل در ان قرار می‌داد، کشو باز شده و زنگ می‌زد، و به مدیر خبر می‌داد که فروش در حال انجام است. ان ماشینهای اصلی چیزی جز ماشینهای ساده محاسباتی نبودند.

مدت کوتاهی پس از این ثبت اختراع، ریتتی از مسئولیت اداره کردن دو نوع کسب و کار خسته شد، به طوری که او تمام منافع خود را در تجارت صندوق فروشگاهی به شخصی بنام یعقوب اچ. اکرت ساکن شهر سین سیناتی در اوهایو امریکا، فروشنده ظروف شیشه ایی و چینی واگذار نمود، که شرکت تولید ملی را تاسیس نمود. در سال ۱۸۸۴ اکرت این شرکت را به جان اچ. پترسون فروخت، که ان را به شرکت صندوق پول شمار ملی تغییر نام داد و صندوق پول شمار را با اضافه کردن یک رول کاغذ به ان بهبود بخشید تا تراکنشهای مالی و فروش را ثبت نموده در نتیجه رسید ارائه نماید. هدف اصلی از اعلام وصول حفاظت از کلاهبرداریهای در حال افزایش بود. صاحب کسب و کار می‌تواند رسید را بخواند تا اطمینان حاصل نماید که صندوقداران برای هر معامله مبلغ صحیح را از مشتریان دریافت می‌نمایند و از کشو صندوق فروشگاهی اختلاس نمی‌کنند.

در سال ۱۹۰۶، مخترع چارلز اف. کترینگ، هنگام کارکردن در شرکت صندوق فروشگاهی ملی، یک صندوق فروشگاهی را با یک موتور الکتریکی طراحی نمود. طراح پیشرو، سازنده، تولید کننده، فروشنده و صادر کننده صندوق فروشگاهی که در سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ در لندن مستقر بود (و بعداً در برایتون مستقر شد) صندوق فروشگاهی گراس بود، که توسط برادران سام و هنری گراس تاسیس شد.

صندوق فروشگاهی انها بطور خاصی در زمان تبدیل به سیستم دهدهی در بریتانیا در اوایل سال ۱۹۷۱ معروف بودند، هنری یکی از مدل‌های معروف صندوق فروشگاهی را طراحی نمود که می‌توانست پولهای رایج را از £sd به £p تغییر دهد به طوری که خرده فروش‌ها می‌توانستند به راحتی ان را از یکی به دیگری تغییر دهند و یا بعد از روز دهدهی ان را تغییر دهند. اسویدا نیز دارای ثبت کننده‌های دهدهی آماده بود که خرده فروش‌ها بعنوان یک کلید خاص در روز دهدهی برای تبدیل استفاده می‌کردند.

 

 

راهکار ها و روش های کار با صندوق فروشگاهی .

راهکار شماره 1:

این راهکار بسیار ساده ، مناسب فروشگاه هایی می باشد که نیاز یه انبار داری ندارند و فقط در پی مکانیزه کردن فرآیند فروش خود می باشند و می خواهند فاکتور مشتری را بصورت چاپی و در قالب فیش ارائه دهند.

الف-موارد کاربرد :

فروشگاه های کوچک و متوسط

سوپر مارکت های کوچک و متوسط

ب-نرم افزار مورد نیاز:
1-    
نرم افزار فروشگاهی نسخه متوسط ،نسخه پیشرفته  و نسخه ویژه آریا  (قابل ذکر است که نسخه های پایین تر قابلیت ارتقاء به نسخه های بالاتر را  نیز دارا می باشند).      

 

ج -سخت افزار های مورد نیاز:

1-یک دستگاه کامپیوتریا صندوق فروشگاهی

2- پرینتر حرارتی با پورتUSB برای چاپ فیش در کنار صندوق

3-دستگاه بارکد خوان(اختیاری)

4- کشوی پول اتوماتیک (اختیاری)

 

همانطور که در شکل بالا قابل مشاهده است این راهکار بسیار ساده و کاربردی می باشد و هم اکنون در بیش از هزاران فروشگاه که مشتری شرکت فن آور گستر آریا هستند نصب و راه اندازی شده است.روش فروش نیز به این ترتیب می باشد که مشتری خرید خود را انجام داده و برای پرداخت به پای صندوق می آید .فروشنده به وسیله دستگاه بارکد خوان و یا به صورت دستی کالا ها را که قبلا در نرم افزار فروشگاهی آریا با ذکر آخرین قیمت تعریف شده اند ،انتخاب می کند وسپس دکمه چاپ را فشار می دهد .جمع کل قابل پرداختی به صورت فیش از پرینتر حرارتی کنار صندوق خارج شده و مشتری بر اساس آن مبلغ را پرداخت می نماید و فروشنده دکمه تسویه را فشار می دهد و پول را داخل کشوی پول اتوماتیک قرار میدهد و تمام.

 

 راهکار شماره 2 فروشگاهی:

این راهکار بسیار ساده ، مناسب فروشگاه هایی می باشد که علاوه بر کالاهای بارکدی و تعدادی دارای کالاهای وزنی نیز می باشند ودر پی مکانیزه کردن فرآیند فروش خود می باشند و می خواهند فاکتور مشتری را بصورت چاپی و در قالب فیش ارائه دهند.

 

الف-موارد کاربرد :

فروشگاه های کوچک و متوسط با فروش کالاهای وزنی

سوپر مارکت های کوچک و متوسط با فروش کالاهای وزنی

قنادی ها و خشکبار فروشی ها

سوپر پروتئین ها کوچک،متوسط و بزرگ

 

ب-نرم افزار مورد نیاز:

1-    نرم افزار فروشگاهی نسخه پیشرفته  و نسخه ویژه آریا  (قابل ذکر است که نسخه های پایین تر قابلیت ارتقاء به نسخه های بالاتر را  نیز دارا می باشند).      

 

ج -سخت افزار های مورد نیاز:

1-یک دستگاه کامپیوتریا صندوق فروشگاهی

2- پرینتر حرارتی با پورتUSB برای چاپ فیش در کنار صندوق

3-دستگاه بارکد خوان(اختیاری)

4- کشوی پول اتوماتیک (اختیاری)

5-ترازوی دیجیتال با قابلیت چاپ بارکد

در این راهکار روش فروش به این شکل خواهد بود که کالای وزنی بر روی ترازو قرار می گیرد و متناسب وزن و قیمت تعریف شده کالا بارکدی به وسیله ترازو تولید خواهد شد .این بارکد در پای صندوق به وسیله بارکدخوان خوانده می شود و نرم افزار فروشگاهی آریا فیش مجموع را تولید خواهد کرد که از پرینتر حرارتی پای صندوق چاپ خواهد شد و میزان کالاهای ثبت شده و فروش رفته به طور اتوماتیک از انبار تعریف شده در نرم افزار فروشگاهی آریا کسر می گردد و ارزش ریالی آن به حساب صندوق اضافه خواهد شد.

سخت افزارهای مورد نیاز برای صندوق های فروشگاهی چیست؟

بارکدخوان:

بارکدخوان وسیله ای الکترونیکی است که با تابش پرتوهای فروسرخ به بارکد کالا، نوع و اطلاعات مربوط به آن را تشخیص می دهد.از این وسیله در فروشگاه ها، انبارها و... استفاده می شود. دستگاه بارکد خوان (اسکنر بارکد) یك دستگاه الکترونیکی برای خواندن بارکدهای چاپ شده است. مانند یک اسکنر مسطح، شامل یك منبع نور، یک لنز و یک حسگر نوری تبدیل كننده پالس های نوری به الكتریكی است. علاوه بر آن، تقریبا تمام بارکد خوان ها شامل مدارات دریافت كننده بارکد و تجزیه و تحلیل داده های تصویر ارائه شده توسط سنسور و ارسال مطالب بارکد به پورت خروجی میباشند.

پرینتر حرارتی:

پرينترهاي حرارتي (پرینتر صدور فیش)، همانطور كه از نام آنها نيز مشخص است، براي چاپ، از حرارت استفاده مي كنند. در حقيقت اين پرينترها دستور چاپ خود را با اثر حرارت برروي كاغذهاي حرارتي اعمال مي كنند.

در فرايند چاپ حرارتي، كلمات يا تصاوير ، توسط اثر مستقيم حرارت برروي كاغذهاي حرارتي ايجاد مي شوند. در واقع المنت هاي حرارتي كوچك درون پرينتر انرژي الكتريكي را تبديل به حرارت كرده و آن را برروي كاغذ حرارتي كه به گرما حساس است، اعمال مي كنند تا كلمات و تصاوير بوجود آيند.
 اين چاپگرها به دليل تكنولوژي خاص بكار رفته در آنها از قيمت پايه بالاتري برخوردار هستند و نسبت به ديگر پرينترها گرانتر هستند ولي، هزينه هاي جانبي آنها، بسيار پايين مي باشد و ديگر، نياز به تعويض تونر و يا شارژ كارتريج و ... نخواهند داشت كه اين امر موجب مقرون به صرفه بودن اين نوع از پرينترها و طول عمر بيشترشان شده است و در نتيجه براي استفاده در فروشگاهها و رستورانها بسيار مناسب هستند. همچنين از آنجايي كه اين نوع چاپگرها فيشهايي با عرض 80 ميليمترچاپ مي كنند كاربرد فروشگاهي بيشتري دارند.

معمولا كاربران نرم افزارهاي رستوراني يا فروشگاهي و كساني كه از صندوقهاي فروش استفاده مي كنند،  نياز به چاپ فاكتور در قالب فيش براي ارائه به مشتريان خود دارند. حال آنكه ديگر پرينترها، معمولا چاپ را برروي كاغذهاي A4 يا A5 انجام مي دهند. لذا استفاده از چاپگرهاي حرارتي علاوه بر بال بردن سرعت چاپ، هزينه هاي مصرفي چاپگر را براي  دارندگان صندوقهاي فروشگاهي پايين مي آورد.

يكي ديگر از قابليتهاي اين چاپگرها، امكان استفاده از آنها در محيطهاي كاري  مانند آشپزخانه و يا انبار مي باشد. زيرا به لحاظ سخت افزاري، طوري طراحي شده اند كه در مقابل رطوبت و گرد و غبار مقاوم تر از ديگر چاپگرها مي باشند واين امر يك مزيت عالي براي يك پرينتر محسوب مي شود. قابليت نصب آسان وحتي ديواري، حجم كم، دوام زياد ، سرعت چاپ بالا ، برش اتوماتيك و تنوع رنگ و مدل از ديگر مزيتهاي اين نوع پرينترها بشمار ميرود.

ترازوها دیجیتال:

تفاوت زیادی مابین ترازو دیجیتال و ترازوی قدیمی وجود دارد برای نمونه ترازو های قدیمی به صورت عقربه ای بوده و گاهی نیز سنگی و توزین بر اساس سنگ هایی صورت می گرفت که از جنس آهن بودند و در کفه ی سنگ آهنی با وزن مشخص قرار می گرفت و در کفه ی دیگر کالا توزین می گشت در نمونه های ترازوی عقربه ای نیز توزین با لودسلی که به نمایشگر عقربه ای اتصال داشت صورت می گرفت و وزن با عقربه ها تغییر می نمود .

امروزه ترازوی دیجیتال دارای نمایشگر LCD و LED بوده که نتیجه ی توزین را به صورت اعداد در نمایشگر به نمایش در می آورد از سویی نیز علاوه بر توزین محاسبه قیمت کالای مورد توزین را نیز انجام می دهد و دارای حافظه ی کیبردی برای ثبت نام و قیمت واحد و در انتها محاسبه ی کل فاکتور را داشته و با صدور فاکتور فروش برای مشتری و ذخیره ی اطلاعات در حافظه ی دستگاه اطلاعات را به صورت روزانه ، هفتگی و ماهانه برای فروشگاه امکان انتقال دارد .

علاوه بر تمام قابلیت ها با تولید بارکد برای هر کالا امکان انتقال اطلاعات را به کامپیوتر از طریق بارکد خوان ایجاد نموده و در صورت تمایل فروشگاه در مدل هایی از ترازو نیز اطلاعات کالا را به صورت لیبل یا برچسب صادر نموده و امکان بسته بندی کالای توزین شده را نیز فراهم می آورد .